fbpx
סוכרת ושתיית מים

סוכרת ושתיית מים

אין כמו מים. מים חיים, מים בששון.

כולכם כמובן יודעים כמה מים חשובים וכמה צריך להקפיד על צריכת מים מספקת.. אבל כמה מכם באמת שותים מספיק מים?

אני בטוחה שלרובכם עוברת עכשיו המחשבה: וואי, וואי אני בכלל לא שותה מספיק.

אז אני אשאל אתכם שאלה אחרת, כמה מכם לא מקפידים על נטילת התרופות שלכם באופן סדיר?
לא מזריקים אינסולין במינון ובזמן המתאים?
על זה אתם מקפידים, נכון?

גוף האדם מכיל 70% מים, אז אין פלא, שבמצבי התייבשות הגוף לא מתפקד כמו שהוא צריך לתפקד. העובדה נכונה לכל אדם, אך לחולי סוכרת, יש סיבות נוספות מדוע עליהם להימנע של התייבשות.

אז למה חשוב לחולי סוכרת לשתות מים בכמות מספקת?

  1. ידוע לכם, שעל מנת לשלוט טוב יותר ברמת הסוכר לאחר ארוחה, צריך להקפיד על מזונות עשירים בסיבים תזונתיים, המאטים את קצב פירוק המזון וספיגת הסוכר לזרם הדם. אבל האם ידעתם שסיבים תזונתיים סופחים נוזלים ממער׳ העיכול? צריכת מוגברת של סיבים עם צריכת נוזלים נמוכה עלולה להוביל להתייבשות. אז כדי לדאוג לרמות סוכר טובות לאחר הארוחה ולהימנע מהתייבשות- הקפידו גם לשתות!

  2. ככל שרמת הסוכר גבוהה, הסיכון להתייבשות גדל. אגב, בגלל זה, צמא הוא אחד הסימפטומים לאבחנה של סוכרת. כשהסוכר גבוה, הגוף מסנן אותו החוצה דרך הכליות, כחלק מהתהליך גם מים יוצאים החוצה. אם הסוכר שלכם לא מאוזן, או שאתם חולים בסוכרת ואתם לא מקפידים על מעקב של רמת הסוכר הנכם בסיכון להתייבשות אם לא תקפידו על שתייה מספקת.

*למבוגרים שבינכם, ככל שאנו מתבגרים הסימפטומים להתייבשות נחלשים, זה אומר שפחות תרגישו תחושת צמא, פחות כאבי ראש, סחרחורות, עייפות ועוד תחושות שמאפיינות תחושת צמא. זה מצב שמכניס אתכם לסיכון מוגבר להתייבשות חמורה.

  1. שינויים הורמונליים- מחקר שפורסם בשנת 2011, מצא שצריכת מים מוגברת מפחיתה את הסיכון לאירוע היפרגליקמיה ומפחיתה את הזמן שבו תהיו  באירועי היפרגליקמיה לעומת חולים שצרכו כמות נמוכה.
    הם מקשרים את זה לעליה בהורמון שנקרא ואזופרסין, הורמון העולה במהלך התייבשות שייתכן שהוא פקטור להיפרגליקמיה וסוכרת.

  2. שימוש בתרופות- תרופות הנמצאות בשימוש נרחב בשנים האחרונות, הן ממשפחת מעכבי הקוטרנספורטרים של נתרן וגלוקוז בכליה, שמות מסחריים כוללים: פרוקסיגה וג׳ארדיאנס. אלו תרופות העובדות ביעילות רבה לאיזון רמת הסוכר על ידי עיכוב פעילות הטרנספורטר ומונעות ספיגה חזרה של גלוקוז ומגבירות את הפרשתו דרך השתן, יחד עם הגלוקוז מופרשים גם נתרן ומים. תופעות לוואי אפשריות של התרופות הם זיהומים בדרכי השתן, תכיפות במתן שתן והתייבשות.

מטופלים החולים בסוכרת מסוג 2 ונמצאים השמנה, לרוב סובלים גם מיתר לחץ דם ומקבלים תרופות משתנות, גם אלה מגבירות את הסיכון להתייבשות.

אז בואו נגיע לעיקר.
כמה נוזלים אתם צריכים לשתות?

על פי ההמלצות האירופאיות לבטיחות במזון כל אישה צריכה להגיע ל- 1.6 ליטר מים ביום (כ- 8 כוסות מים בנפח של ספל קפה בערך), וכל גבר צריך להגיע לצריכת 2 ליטר מים ביום (כ-10 כוסות מים).

 

טיפים לשתיית מים:

שימו לעצמכם תזכורות- בשביל מה יש טלפונים חכמים? לא רק בשביל לעשות תמונות סלפי. תשימו לעצמכם מספר תזכורות ביום לשתיית מים. נניח: ב12:00, 16:00 וב-18:00.

הסתובבו עם בקבוק מים- אם המים לא יהיו לכם מול העיניים, הסבירות שתשתו אותם תהיה נמוכה יותר. תתחילו להסתובב עם בקבוק מים לצדכם. אני ממליצה מאוד על בקבוק כי כך תוכלו לדעת כמה כבר שתיתם וכמה עוד נשאר לשתות עד סוף היום..
אגב, בקבוקי מים,  הפכו לפריט אופנה חובה במלתחה של חובבי הספורט, זה מצוין עבורכם, כי כך תוכלו למצוא בקבוקים יפים ונוחים כמעט בכל סופר מרקט, סופר פארם, אתרי אינטרנט ועוד..

התחילו את הארוחה עם 2 כוסות מיםכמו שזה נשמע, לפני שאתם מתחילים לאכול, תשתו לכם 2 כוסות מים, זה יגביר את תחושת השובע תוך כדי הארוחה ויספק לכם חלק נכבד מהנוזלים הדרושים לכם ביום.

הכינו לכם מראש מים משודרגים- אחת התלונות העיקריות שאני שומעת ממטופלים, היא שהם לא אוהבים את הטעם. אז פעם אחרונה שבדקתי טעם של תרופה להורדת לחץ דם היא גם לא מאוד טעימה, אבל עליה אתם מקפידים נכון?  : )
אבל כן יש משהו לעשות…

קחו לכם בקבוק או קראף, מלאו אותו במים והוסיפו חתיכות של ירק/ פרי/ עלים. אני מאוד אוהבת שילוב של מלפפון, עלי נענע ולימונית.

לייעוץ ומידע נוסף בנוגע להנחיות השונות עבור חולי הסוכרת, קיבעו היום פגישת ייעוץ.

שיהיה שבוע מתוק!

שלכם,

מאיה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט